Anasayfa
23 Mart 2024 ( 14 izlenme )
Reklamlar

BDDK elektrikli taşıt kredilerinde limitleri güncelledi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), elektrik motorlu taşıtların alımına yönelik kredi tutarlarında değişiklik yapma kararı aldı.

BDDK'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik'te ve Finansal Kurumlar Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemelerle, 13 Haziran 2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun geçici 12. maddesi kapsamında üretilen sadece elektrik motorlu taşıtlar için kredi vade sınırlarında değişikliğe gidildi.

Kurul, nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altındaki taşıt alımı için kullandırılan kredilerde vade sınırını 48 ay olarak belirledi. Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira üzerinde olup 3 milyon lira üzerinde olmayan taşıt alımlarında vade sınırı 36 ay iken, nihai fatura değeri 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için vade sınırı 24 ay olarak belirlendi.

Nihai fatura değeri 4 milyon liranın üzerinde olup 5 milyon liranın üzerinde olmayan taşıt alımlarında ise vade sınırı 12 ay olarak belirlendi.

Ayrıca, Kredi Yönetmeliği'nin belirlediği taşıt teminatlı krediler hariç, tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde veya finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranının nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıtlar için yüzde 70'i aşamayacağına karar verildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir gün sınıfta ki Koç'un İnsanlığa Hizmet Ödülü N.zi kamplarıyla ilgili konuşulmayan bir gerçek: S.ks k.leliği Defne Joy Foster'ın oğlu büyüdü! Görenler annesine benzetiyor