Auto-Created-3
25 Ağustos 2023 ( 96 izlenme )
Reklamlar

Bazı uzmanlık dallarının muayene ücretlerinde yüzde 50 zam yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı

SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişiklikler sonucunda, ayaktan başvurular için ödeme listesi, hizmet başına işlem puan listesi, tanıya dayalı işlem puan listesi ve diş tedavileri puan listesinde artışlar gerçekleştirildi. 

Bu değişikliklerle birlikte Acil Tıp, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları gibi bazı uzmanlık alanlarında muayene ücretlerinde yüzde 50 oranında zam yapıldı. Bu karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan bu değişikliklerle birlikte, Acil Tıp, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları gibi uzmanlık dallarının muayene ücretlerinde yüzde 50 oranında bir artış gerçekleştirilerek yeniden düzenlemeye gidildi. Bu uzmanlık dallarında yapılan muayenelerin ücretleri, "Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi"nde belirtildi.

Ayrıca, "Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi"nde yer alan vaka başı muayene ücretlerinde de artışa gidildi. "Hizmet Başına İşlem Puan Listesi"nde ise KVCKardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği, yoğun bakım, hemodiyaliz, kan bileşenleri, doğum, yardımcı üreme tedavileri, sünnet, kadavradan donör temini gibi işlem kodları da dahil olmak üzere tüm işlemlerde artış yapıldı.

Ayrıca, "Tanıya Dayalı İşlem Puan Listesi"nde KVCKardiyoloji, organ doku nakli ve kemik iliği işlemleri, yoğun bakım işlemleri ve hemodiyaliz işlemlerine ait işlem kodları da dahil olmak üzere tüm işlemlerde artışa gidildi. "Diş Tedavileri Puan Listesi"nde yer alan tüm işlem kodları da artırıldı.

Bu değişiklikler sonucunda, genel sağlık sigortalıların hastanelerde aldıkları sağlık hizmetlerinde kullanılan tıbbi malzeme bedellerinde yaklaşık olarak 11 milyar liralık bir iyileştirme sağlanmış oldu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bahçeden markete gidene kadar 20 kat artıyor! Mandalina ve portakal üreticileri fiyat farkına tepkili Rusya değerli ruble sebebiyle ‘dostane’ kurlardan alım yapmayı düşünüyor Şirketlerin yüzde 64'ünün ek zam yapacağı açıklandı THY'den "Hatay'a seferler durduruldu" iddiasına ilişkin açıklama: Yeni kural getirilmedi