Auto-Created-3
11 Ağustos 2023 ( 62 izlenme )
Reklamlar

Bakan Şimşek'ten merkez bankası rezervlerindeki sert artışa ilişkin ilk açıklama: Tasarruf etmeye devam edeceğiz

Maliye ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın brüt rezervlerinin 115,6 milyar dolara, net rezervlerinin ise 15,7 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Bakan Şimşek, “Son iki ayda net rezervler 17,1 milyar dolar, net rezervler ise 20,1 milyar dolar arttı. 

Döviz korumalı mevduat faizlerinin rekor seviyelere ulaştığı Ağustos ayında rezerv artışlarının devam etmesi çok anlamlı, piyasa koşulları elverdiği sürece rezerv biriktirmeye devam edeceğiz” dedi.

Maliye ve Maliye Bakanlığı'na Mehmet Şimşek'in ve Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan'ın atanmasıyla ekonomik toparlanma süreci hızlandı. Yeni Ekonomi yönetiminin uyguladığı tedbirler meyvelerini vermeye başlayınca ekonomideki canlanma merkez bankası rezervlerine de yansıdı. 

Brüt rezervler 115 milyar ABD dolarını, net rezervler ise 15 milyar ABD dolarını aştı. Bakan Şimşek, söz konusu gelişmeyi değerlendirerek, "Piyasa koşulları elverdiği ölçüde rezerv biriktirmeye devam edeceğiz."

2 AYDAKİ VAKA MİKTARINI PAYLAŞIN

Bakan Şimşek, rezerv artırımına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na göre brüt rezervler yıl sonunda 98,5 milyar dolar düzeyine ulaştı. 20.1 milyar dolardan 15.7 milyar dolara." dedi.

“KKM'de rekor bir ayda tırmanışa devam etmek mantıklı”
Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kur korumalı mevduat getirilerinin rekor seviyelere ulaştığı Ağustos ayında rezervin devamı artıyor. Piyasa koşulları elverdikçe rezerv biriktirmeye devam edeceğiz.”

Bakan Şimşek'ten merkez bankası rezervlerindeki sert artışa ilişkin ilk açıklama: Tasarruf etmeye devam edeceğiz

Meyve görünümünde adımlar

Analistler, döviz korumalı mevduat (KKM) getirilerinin rekor seviyelere ulaştığı Ağustos ayında rezervlerdeki artışın devam ettiğine dikkat çekerek, ekonomi yönetiminin seçim sonrası aldığı önlemlerin bu anlamda etkili olduğunu belirtti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye'nin 2024-2026 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program (OVP) resmi olarak açıklandı. Enflasyon Amerikalılar için de büyük problem haline geldi Bakan Bozdağ'dan kira için yeni program Rusya değerli ruble sebebiyle ‘dostane’ kurlardan alım yapmayı düşünüyor