Auto-Created-3
22 Temmuz 2023 ( 63 izlenme )
Reklamlar

Bakan Kacır, dolaşımdaki TOGG sayısını açıkladı ve yeni model için tarih verdi

Bakan Kacır, dolaşımdaki TOGG sayısını açıkladı ve yeni model için tarih verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, CNN TÜRK'ün canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Bakan Kacır, “Bugün Türkiye yollarında binden fazla Togg var. Bu sayı artacak.” Bakan Kacır, “Togg'un sedan modeli 2024 sonunda piyasaya çıkacak, 1,52 yılda bir yeni modeller piyasaya sürülecek” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan "Hafta Sonu" programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Bakan Kacır, bugün trafikte bini aşkın Togg'un olduğunu ifade ederek sedan modeli için de tarih açıkladı.


TRAFİKTEKİ TOGG SAYISI

Bakan Kacır, "Bugün Türkiye yollarında binden fazla Togg seyahat ediyor. Bu sayı daha da artacak. 2023'te yollarda 23 bin Togg'dan fazla olacak. Togg bir otomobilden daha fazlası. İllere İllere İllere İllere İllere İllere İller İller İller İller İllerİllere elektrikli araçların girmemesi mümkün değil. İller İller İller İller İller İller İller İller İller İller istasyonları.

SEDAN MODELİNİN TARİHİ

Bakan Kacır, açıklamalarına devam ederek, TOGG'un sedan modelinin 2024 yılında piyasaya çıkacağını belirterek, "2024 yılı sonunda C sınıfı sedan piyasaya çıkacak.

Bakan Kacır'ın Açıklamalarından Satır Başı;

“TOGG'un değeri milli bir marka olmasıdır. Kritik teknolojilerde tamamen bağımsız olmalıyız.

YEŞİL TEKNOLOJİ

Paris Anlaşmasını imzaladık. Elektrikli araçlar çok önemli. Milli elektrikli treni de kendi öz kaynaklarımızla yapıyoruz. Türkiye'nin elektrikli gemi üretiminde de imkanları var. Şu anda dünyadaki en ucuz dönüşümü bulduğunuz alan yeşil teknolojidir. Küresel ısınmanın etkilerini görüyoruz. Bununla çalışmak için dünya çapında çabalar var. Bu alanda ödevlerimizi iyi yaparsak finansman kaynağı olur. Yeşil dönüşüm artık en yüksek önceliğe sahip.

Global yatırımların ev sahibi ülkeyiz. Otomobil üretiminde yeni güzel haberler getireceğiz. Volkswagen'in fabrika projesini iptal etme kararı siyasiydi. Kapımız açık ama başka firmalarla da görüşme halindeyiz. Diğer markalarla masaya oturuyoruz. Avrupa ve Uzak Asya markaları var. Togg'un başarısı büyük ilgi gördü.

“Türkiye, üreterek kalkınmayı tercih ediyor”

Kurduğumuz pil fabrikasında da pil üreteceğiz. Bu pil fabrikasını tanıttık. Türkiye bu sektörün ilgi odağı. Türkiye'de insan kaynağımız oldukça nitelikli, çalışanlarımızın verimliliği çok yüksek. Kültürel bir yaklaşımımız da var; İnandığımız şeye sahibiz. Salgınla birlikte üretimdeki paradigma değişti. Türkiye, üretim yoluyla kalkınmayı seçti.

MİLLİ VE YERLİ ÇİP

Bu pandemide herkesin ilgi odağı haline geldi. Otomotiv endüstrisindeki çip kıtlığı... Bugün bir arabada binden fazla çip var. Dünya pazarı çok hızlı büyüyor. Gösterilen çip Türkiye'den geliyor. Bu çipin kg değeri ise 3888 bin dolar. Çok değerli.

"KATAR İLE ÇİP ÜSÜ KURACAĞIZ"

Uluslararası bir anlaşma imzaladık. Katar ile yeni bir çip üssü kuracağız. Bu önemli bir adımdır. Yeni bir İngiltere Türkiye'ye kazanımlar getirecektir. Çip sektöründe bir milyar yatırıma ihtiyacımız var. Bu yüzden çok önemli görüşmeler yapıyoruz. Dünyada rekabet var. 

Çip yatırımını rekabetçi hale getirmemiz gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyu bizzat takip ediyor. Tasarım becerilerimizi de geliştirmeliyiz. Türkiye'deki teknopark sayısı 90'ı geçti. Türkiye'deki Teknoparkları büyüttük. Teknoparklara daha fazla yatırım yapacağız. 

Tekonofest'te teknoloji yarışmaları düzenliyoruz. 1 milyon genç katıldı. Bu çok büyük bir büyüme. Türkiye kendi teknoloji geliştirme modelini oluşturmuştur. Selçuk Bey, Türk gençliği için bir rol modeldir. Sorumlu olması Teknofest'lere olan ilgiyi artırdı.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Selçuk Bayraktar'dan Heyecanlandıran Akıncı TİHA açıklaması: İhracat sözleşmeleri imzaladık KYK borçlularına müjde! Takvim netleştirildi ve Duyuru tarihi de belirlendi. Bu gece yarısından itibaren benzinde 1,04 lira indirim bekleniyor. Bakan Nabati: Vergi mükelleflerinin Ba-Bs formlarını verme yükümlülükleri kaldırıldı