Auto-Created-3
28 Mart 2023 ( 89 izlenme )
Reklamlar

Ankara'da yaşanan gerginlik olay oldu! Somali halkının lokantalarının tabelaları zorla beyaza boyandı, bakanlık tepkilere yanıt verdi.

Ankara'da yaşanan gerginlik olay oldu!  Somali halkının lokantalarının tabelaları zorla beyaza boyandı, bakanlık tepkilere yanıt verdi.

Ankara'da Somali'de bir işyeri tabelasına polis müdahalesi sosyal medyada tartışmaları alevlendirdi.  İçişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "TSE tabela kurallarına" atıfta bulunularak, "Ankara'daki işyerinin tabelalarına ilişkin tedbir, kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bu denetimler kapsamında gerçekleştirilmiştir." denildi.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü, Ankara'da Somalili bir işyeri sahibinin tabelasının zorla boyanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Göç İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada;  Türkiye'de kullanılan işaretlere ilişkin kuralların TSE tarafından “TS 13813” standardı ile belirlendiği, yabancı dilli işaretlerle ilgili hususların da bu standartla belirlendiği hatırlatıldı.  Bu bağlamda tabletlerdeki yabancı dil ifadelerinin Türkçe ifadelerin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde yazı tipi boyutlarında yazılması gerektiğine dikkat çekildi.

 Bakanlığın yazılı açıklaması şöyle:

4 Kasım 2021 tarihinden itibaren 81 ilimizde valilik/kaymakamlıklarımızın koordinasyonunda; il göç idaresi müdürlükleri, kolluk görevlileri, yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve söz konusu standardın uygulanmasını denetleyecek Vergi kanunu olmayan şirketlerle rekabeti önlemek için haksız rekabetin önlenmesi ve ilgili STK temsilcilerinin katılımıyla hem il hem de ilçe düzeyinde denetim komiteleri oluşturulmuştur.

İnceleme komisyonları ile yapılan denetimler sonucunda 19.309 işyerinin yabancılar tarafından işletildiği, 15.666 işyeri tabelasının TSE standartlarına uygun olduğu ve 3.643 işyeri tabelasının TSE standartlarına uygun olmadığı tespit edildi.  Yukarıdaki tabelalar için talep edilen idari işlemlerin ardından 2.151 adedi standartlara uygun hale getirilmiş olup, diğer tabelaların işlemleri devam etmektedir.

1.815 firmaya vergi kaydı olmadığı için idari yaptırım uygulandı.  Kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bu kontroller kapsamında Ankara'da iş yeri tabelasına yönelik işlem yapıldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Uzmalardan açıklamalar Emekli maaşlarında düzenleme yapılacak mı? İşte Erdoğan'ın işaret ettiği tarih TUSAŞ ABD'den talep edilen F-16'ları Türkiye'de üretmeye talip İbrahim Yumaklı, kırsal kalkınma desteğini açıkladı