Auto-Created-3
04 Temmuz 2023 ( 59 izlenme )
Reklamlar

370 milyar liralık borç yapılandırdıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, başta vergi daireleri ve sosyal güvenlik müdürlüklerine ödenecek borçlar olmak üzere birçok kurumun alacaklarını yeniden yapılandıran Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamındaki başvuru süresi, dün sona erdi.

Kanun kapsamında 5 milyon 484 bin 289 mükellef, bakanlığa bağlı vergi dairelerine başvurdu, 7 milyon 946 bin 460 yapılandırma dosyası oluşturuldu.

Son tarih itibarıyla 370 milyar 477 milyon 406 bin 725 lira alacak yeniden yapılandırıldı. Bu kapsamda 56 milyar 783 milyon 48 bin 648 lira tahsil edildi.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yeniden yapılandırma kanunundan yararlanmak için başvuru süresi 3 Temmuz'a, ilk taksit ödeme süresi ise 31 Temmuz'a uzatıldı.


Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar peşin veya taksitli olarak ödenebilir.

Peşin ödemeler ve ilk taksit ödemeleri için son gün 31 Temmuz olarak belirlendi.

Taksitle ödemeyi tercih eden mükelleflerin kanun hükümlerinden yararlanabilmeleri için ilk iki taksiti zamanında ödemeleri gerekmektedir.

Bir takvim yılı içinde ilk iki taksitin zamanında ödenmemesi durumunda, 3 taksit son ödeme tarihinde ödenmezse yapılandırma hakkı bozulmaz. Ancak ödenmeyen taksitlerin gecikme zammı ile birlikte tercih edilen taksit dönemini takip eden ay sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

Kanunda taksitli ödemelerde önceki kanunlardan farklı bir düzenleme yapılmış ve taksitlerin aylık dönemler halinde ödenmesi esası getirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Kararı ile sadece birinci taksit uzatıldığı için taksitli ödemeyi tercih edenlerin Temmuz ayında birinci ve ikinci taksiti birlikte ödemeyi unutmamaları önemlidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı işte detaylar... AMB'den Temmuz'da faiz artışı sinyalleri Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan liderliğindeki yeni ekonomi yönetiminin aldığı önemli kararlar, olumlu sonuçlar veriyor Herkes merak ediyor! Yılbaşında yasak. varmı ne kadar