Auto-Created-3
07 Nisan 2023 ( 59 izlenme )
Reklamlar

3 buçuk TL’ye ekmek satan fırınlara ceza uygulandı

Zabıta ekipleri, 200 gram ekmeğe 50 kuruş zam yapılarak 3,5 TL’den satılması üstüne fırınlarda kontrol yaptı. Zammın meşru olmadığı belirtilerek ekmeği kendi belirledikleri fiyattan satan fırıncılara 581 TL para cezası kesildi.

Kozan Belediyesi Zabıta Müdürü Osman Taş, mart ayında alınan karar tarafında 200 gram ekmeğin satış fiyatının 3 TL olarak belirlendiğini belirterek, “Son zamanlarda gelen ihbarlar üstüne fırınlarda ekmeğin 3.50 TL’ye satıldığı ihbarı aldık. Belirlenen gramaj ve fiyat tarifesine uymayan fırıncı esnafına tutanak tutularak cezai prosedür uyguluyoruz” dedi.

Fırın işletmecisi Mustafa Kozanoğlu, kayıtların çok yüksek olduğunu belirterek, “Biz zarar ediyoruz. Elektrik faturamız yakıt giderimiz çok arttı. Ben de isterim ekmek 2,50 TL olsun ama kurtarmıyor. Kurtarmadığından dolayı biz bunu yapmak mecburiyetinde kaldık. Ben kurtarmadığından dolayı 3.50 TL’ye satıyorum. Millete ekmek yok diyemem yapmak mecburiyetindeyim ayakta durabilmek amacıyla” diye konuştu.

Denetimde ceza yapılan bir diğer fırıncı Salih Dilci ise, “Bütün girdilerimize zam geldi. Sadece 50 kuruş zam uyguladık. Ekmek çıkaramayacak hale geldik” ifadelerini kullandı.

Kozan Fırıncılar, Tatlıcılar, Pastacılar, Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammed Yorulmaz ise 2 hafta evvel ekmeğin 4 TL olması amacıyla Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliğine başvurduklarını belirterek, “Biz de acil şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz. Türkiye’nin her yerinde 4 lira 5 lira. Biz vatandaşa ulaştırabilmek amacıyla en az civarda zam uyguladık. Devletten aldığımız unda bile artış var. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bundan itibaren ekmek 3 liradan satılacak denirse bayi ve bakkallara ekmek göndermeyeceğiz. Bizim bunu bu fiyata satma talihimiz yok” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emeklilik sisteminde düzenleme yolda! Kimleri kapsıyor, kaç kişi yararlanacak? SNB, Credit Suisse'ye daha fazla mali destek sağlamayacağını açıkladı Bu Geceden İtibaren Akaryakıta İndirim Geliyor! Ek gösterge sonrası Memur Sen'den Yeni Açıklama: Bir Talepleri daha var!