Auto-Created-3
18 Mart 2023 ( 47 izlenme )
Reklamlar

Vaka sayılarındaki artış fırsatçıların da iştahını kabarttı! Maske fiyatlarına yüzde 300 zam!

Son günlerde covid19 vaka sayısındaki artış fırsatçıların iştahını kabarttı! Maske fiyatlarını yüzde 300 zam yaptılar

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan haftalık Corona verilerine göre, 1117 Temmuz tarihleri ​​arasında vaka sayısı 226.532 civarında oldu.

Geçen haftadan bu yana neredeyse yüzde yüz artan vaka sayısı vatandaşları yeniden maske takmaya çağırırken, İBB Bilimsel Danışma Kurulu "maske şartının gelmeli" çağrısında bulundu. 

Bu gelişmeler bazı fırsatçıları harekete geçirirken, sosyal medyada da maske fiyatlarında yüzde 300'lük artışa ilişkin görüntüler gündem oldu.

Haftalık koronavirüs tablosu "covid19.saglik.gov.tr" internet sitesinde açıklandı. Buna göre, 1117 Temmuz tarihleri ​​arasında 226.532 kişinin testi pozitif çıktı, 96 kişi öldü ve iyileşen sayısı 124.732 oldu. 

410 Temmuz tarihleri ​​arasında tespit edilen vaka sayısı 117.950 bin buna göre vaka sayısı bir önceki haftaya göre 100 bin civarında artmış oldu.

Türkiye'de ilk covid vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020'den bu yana vaka sayısı 15 milyon 524 bine yükselirken, 99 bin 184 kişi hayatını kaybetti.

"MASKE YÜKÜMLÜLÜĞÜ YENİDEN GELMELİ"
Türkiye genelinde patlayan koronavirüs vaka sayısı vatandaşlarda ciddi endişe yaratırken, bu gelişme üzerine acil durum kodu ile görüşen İBB Bilim Danışma Kurulu, Covid 19 pandemisinde yeni vaka patlaması olduğuna dikkat çekti. 

Yaz sıcağında ve resmi tatillerde, toplu taşıma araçlarında ve kapalı alanlarda maske zorunluluğu yeniden uygulanmalı, bunların kurulması ve denetlenmesi önerildi.

BAZI FIRSATÇILAR YENİDEN BELİRDİ
Vakalardaki bu artışın ardından vatandaşların gönüllü olarak maske kullandığı gözlemlenirken, bu tedirginlik maske satışlarına da yansıdı. Maske zorunluluğunun kalkmasıyla raflarda kalan maske satışları, vaka sayısının 200 bini geçmesiyle yükselişe geçti. Bu gelişme maske fiyatlarına da yansırken, bazı marketlerde 9,90 TL'ye düşen 50'li maskelerin 40 liraya kadar çıktığı görüntüleri özellikle sosyal medyada gündem oldu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

10 kişiden 8'i enflasyonda yükselme bekliyor Özel sektörün yurt dışı kredi borcu, Merkez Bankası'nın rezervlerinden bile fazla Ekmeğin 5 liraya satılmasıyla ilgili Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarih verdi: Uygulama pazartesi bitecek ACI GÜNÜ