Anasayfa
15 Nisan 2024 ( 145 izlenme )
Reklamlar

SGK'dan 7 bin anne ve bakıcıya 325 euro destek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Avrupa Birliği'nin finansman desteği sağladığı projeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla 7 bin anne ve bakıcıya 325 avro destek sağlanacağını duyurdu.

Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kadınların çalışma hayatındaki her adımda desteklenmesine vurgu yaparak şunları belirtti: "Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla, çocuk bakımı nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riskiyle karşı karşıya kalan anneleri desteklemeyi amaçlayan projemizin ikinci dönemi başlıyor. İş Pozitif kadın istihdam programımızla birlikte kadın istihdamını destekleyen çalışmalarımız devam edecek. SGK'den 7 bin anne ve bakıcıya 325 avro destek."

Proje, 036 ay arası çocuğu olan ve bu nedenle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan annelerin desteklenerek kayıtlı istihdamda kalmalarını veya istihdama katılmalarını amaçlıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'de 12 ay boyunca uygulanacak olan proje ile çalışan annelere ayda 325 avro destek sağlanacak.

Destek şartları arasında; tam zamanlı olarak bir işverenin yanında çalışan ve 024 ay arası çocuğu olan sigortalı annelerin, eğitimli bir çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırması ve bu bakıcıya çocuğunu baktırması yer alıyor. Bakıcının ise 036 aylık çocuk bakımını kapsayan bir eğitim almış olması gerekiyor ve bu eğitimi MEB, İŞKUR, MYK veya üniversitelerin onaylı sertifikayla belgelemesi ya da ilgili bölümlerinden mezun olması gerekiyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Memur ve emekli memur zam oranı açıklandı, Tahkim Kurulu hükümetin teklifini kabul etti. ABD'de kısa vadeli enflasyon beklentisi yeniden rekor seviyeye yükseldi TEBESSÜM VAKTİ S.VİŞMENİN SİGORTASI Genç kadın Yaşadıklarını anlattı