Auto-Created-3
22 Temmuz 2023 ( 70 izlenme )
Reklamlar

Rusya Tahıl Koridoru Anlaşmasından çekildikten sonra ABD Türkiye'ye çağrıda bulundu

Rusya Tahıl Koridoru Anlaşmasından çekildikten sonra ABD Türkiye'ye çağrıda bulundu

Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesiyle birlikte dünya çapında yüz milyonlarca insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Ukrayna lideri Zelensky'nin "Rusya'ya ihtiyacımız yok" açıklamasına rağmen ABD, Batı'yı zora sokan bu hamlenin ardından Türkiye'ye çağrı yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Türkiye'nin işlerin daha önce olduğu gibi yeniden yoluna girmesinde liderlik rolü üstlenmesini bekliyoruz." dedi.

Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'nı sonuçlandırmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Türkiye'nin Tahıl Anlaşması'nda üstlendiği liderlik rolüne geri dönmesini bekliyoruz" dedi.


RUSYA ANLAŞMADAN ÇEKİLİYOR

Rusya, Ukrayna limanlarında mahsur kalan milyonlarca ton tahılın dünyaya taşınmasını sağlayan Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) aracılığı ile geçen yıl imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekildiğini açıkladı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Bugün itibariyle anlaşma artık mevcut değil" dedi. Peskov, mevcut koşullar altında anlaşmaya katılmayı bıraktıklarını ve gerekli koşullar sağlandığında anlaşmaya geri döneceklerini söyledi.

“YÜZ MİLYON İNSAN AÇ”

Rusya'nın bu adımı Batı'nın başını belaya soktu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Rusya'nın kararı dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ağır bir darbe indirecek" dedi. Guterres, “Yüz milyonlarca insan açlıktan etkileniyor. Tüketiciler küresel ölçekte varoluşsal bir krizle karşı karşıya. Rusya'nın bu kararının bedelini milyonlarca insan ödeyecek” dedi.

"Türkiye'den liderliği yeniden desteklemesini bekliyoruz"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Colorado'daki Aspen Güvenlik Forumu'nda Türkiye'nin Karadeniz Tahıl Girişimi'ndeki rolünü ve RusyaUkrayna savaşındaki mevcut durumu değerlendirdi. Blinken, bir soruya yanıt olarak, "Türkiye, başlangıçta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yakın işbirliği içinde çalışarak sıfırdan girişimin oluşturulmasında etkili oldu. Yerden kaldırmak için harika bir iş çıkardı.”

Blinken, "Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki insanların ihtiyaç duydukları gıdayı eskisi gibi uygun fiyatlarla alabilmeleri için Türkiye'nin bu durumu yeniden rayına oturtmada liderlik rolü üstlenmesini bekliyoruz." dedi. ifadesini kullandı.

Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından ABD'den Türkiye'ye çağrı: Liderliğe dönüşABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

Türkiye Savaşı ile İlgili

Rusya'nın Tahıl Girişimi'nden geri adım attığı bir dönemde Türkiye'nin bu girişimi sürdürme mücadelesine değinen ABD Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya'yı yeniden Tahıl Anlaşması'na tabi kılmak için görüştüğünü de belirtti.

"Rusya'nın barışla ilgilendiğine dair hiçbir kanıt görmüyorum"

Blinken, Rusya'nın Ukrayna'nın Odessa limanını bombalamaya devam ettiğini belirterek, Kremlin'in savaşa devam etmeye hazır olduğu görüşünü dile getirdi. "Rusya'nın anlamlı barış görüşmeleriyle ilgilendiğine dair herhangi bir kanıt görürsek, üzerine atlayan ilk kişi biz olacağız. Blinken, "Ne yazık ki Rusya'nın barışla ilgilendiğine dair bir kanıt göremiyorum ve asıl sorun da bu" dedi. dedi.

Blinken, Putin'in "Ukrayna'dan daha uzun süre savaşabileceğine ve Ukrayna'nın tüm destekçilerinden daha uzun yaşayabileceğine inanmaya devam ettiğini" belirterek, Rusya'yı bu fikirden caydırmanın "hayati" olduğunu da sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı, Rus özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigoyin ile Putin arasında yaşanan gerilime değinerek, "Sayın Prigoyin'in yerinde olsam çok endişelenirdim. NATO'nun açık kapı politikası var, Rusya'nın açık pencere politikası var.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kapalıçarşı Kasalarıyla İlgili Açıklama Yunanistan'da çiftçiler traktörleriyle eylem yaptı Kim ne kadar alacak? İşte meslek meslek zamlı memur maaşları KIYAMET ALAMETLERİ BU NASIL BİR ADAM >>>