Anasayfa
27 Nisan 2023 ( 38 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), "Veriler beklediğimizden daha olumlu"

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarını beklentiler dahilinde yüzde 8,5'te sabit tuttu.

MPC, Şubat ayında sürpriz bir şekilde oranı 50 baz puan düşürmeye karar verdikten sonra, geçen ay orana dokunmadı. Kasım ayında 150 baz puan indirime giden PPK, Aralık ve Ocak toplantılarını da atladı. 2022 AğustosKasım döneminde toplam 500 baz puan faiz indirimi yapmıştı.

"VERİLER BEKLEDİĞİNİZDEN DAHA OLUMLU"

Bugün açıklanan PPK kararında, son dönemde açıklanan ekonomik aktivite verilerinin beklenenden daha olumlu seviyelerde geldiği ancak jeopolitik riskler ve faiz artışlarının etkisiyle gelişmiş dünya ekonomilerinde resesyon korkularının sürdüğü kaydedildi. Ardışık banka iflaslarının tetiklediği finansal istikrarı tehdit eden koşulların gerçekleştiğine dikkat çekildi.

"BEKLENENDEN DAHA HIZLI İYİLEŞME"

Deprem felaketi öncesi öncü göstergelerin 2023'ün ilk çeyreğinde iç talebin dış talebe göre canlı olduğuna ve büyüme trendinin yükseldiğine işaret ettiği karar metninde şu ifadelere yer verildi:

“Depremin üretim, tüketim, istihdam ve beklentiler üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde değerlendirilecek. Depremin kısa vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte, orta vadede Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etki yaratması beklenmemektedir.

Öncü göstergeler, deprem bölgesindeki ekonomik aktivitenin beklenenden daha hızlı toparlandığını göstermektedir. Büyümede sürdürülebilir bileşenlerin payı yüksek kalırken, turizmin cari işlemlere beklentileri aşan güçlü katkısı yıl geneline yayılarak devam ediyor. Ayrıca, yüksek iç tüketici talebi, yüksek enerji fiyatları ve ana ihracat pazarlarındaki zayıf aktivite cari işlemler hesabı risklerini sürdürüyor."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlk defa duyanlar hayret etti! Meğer güzel oyuncu İsmail Hacıoğlu'nun kız kardeşiymiş! D'etaylar Un Çuvallarını Çiçekli Olarak Üretilmesinin Göz Dolduran Gerçek Hikayesi Uyurken Neden Bir Şeylere Sarılma İhtiyacı Hissedir? İşte Altında Yatan Gerçek Neden! Bunca sene yanlış mı biliyorduk yani