Auto-Created-3
17 Mart 2023 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Merkez Bankası Başkanı'na soruldu: Enflasyonu düşürmek için herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz?

Merkez bankası başkanına soruldu: Herkes enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltirken biz neden indiriyoruz?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022 Üçüncü Enflasyon Raporu'na ilişkin bir sunum yaptı. Kavcıoğlu'na “Dünyadaki diğer merkez bankaları enflasyonu düşürmek için faiz artırıyorken biz neden faizleri indiriyoruz?” sorusuna Kavcıoğlu, şu yanıtı verdi: “ Kimin doğru yaptığını zaman gösterecek. Her ay bir araya geliyor ve kendi ülkemizin sorunlarıyla ilgili uyguladığımız politikalar çerçevesinde karar veriyoruz. Faiz konusunda doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Üçüncü Enflasyon Raporu 2022, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu açıkladı. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 60,4'e yükseldi. Bir önceki rapordaki tahmin yüzde 42,8 idi. Ayrıca 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 12,9'dan yüzde 19,2'ye yükseltildi. Ankara toplantısında yapılan sunumun ardından basın toplantısı düzenlendi.

OTURUMDA SORULAN SORU
Toplantıya merkez bankası rezervlerinden politika faiz kararlarına kadar pek çok konuda sorulan soruları yanıtlayan Kavcıoğlu'na bir soru damgasını vurdu.

"DÜNYADA HERKES FAİZ YÜKSELTİRKEN BİZ NEDEN DÜŞÜRÜYORUZ"
Bir gazetecinin, dünyadaki diğer merkez bankaları faiz oranlarını yükseltirken merkez bankasının faiz oranlarını sabit tuttuğuna ilişkin sorusuna ilişkin olarak: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizinin siyasi bir araç olmaktan çıkıp çıkmadığını sordu.” Kavcıoğlu'nun yanıtı şöyle oldu:

“Merkez bankasının politika aracı politika faizidir. Dünyada böyle bir yaklaşım yok. Politika faizini araç olmaktan çıkardılarsa aynı eleştiri bizim için de geçerli. Faizin politika aracı olarak kullanılmayan bir araç olduğunu söylemek doğru olmaz. Kimin doğru yaptığını zaman gösterecek. Kendi ülkemizin sıkıntılarını biliyoruz. Her ay bir araya geliyor ve uyguladığımız politikalar çerçevesinde kararlar alıyoruz. Yatırım, ihracat, üretim ve istihdam için ekonomik bir model yürütüyoruz." dedi.

"FAİZ KONUSUNDA DOĞRU KARAR VERDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM"
Faiz oranlarında farklıyız ama ekonomideki olumsuz gelişmelere tepki veren olumlu gelişmelerde de farklıyız. Türkiye sadece faizde değil, ekonomik verilerde de pozitif puan alıyor. Faiz konusunda doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum. Böyle olumsuz bir durumda yatırımlarımızı artırmakta ülke olarak ne kadar haklı olduğumuzu herkes görecek." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Asgari ücret için "bizim kırmızı çizgimiz" şeklinde verdiği rakam sonrası tepki çeken Ergün Atalay dan yanıt gecikmedi. "İşçilerimiz rahat olsun" Putin'den dünya gıda sevkiyatına dair açıklama Seçimin ikinci turuna geçildiğinde yaklaşık 50 bin yeni seçmen sandık başına gidecek. Görülmemiş akaryakıt indirim beklentisi! Duyan araç sahipleri istasyonlara akın ediyor.