Anasayfa
17 Kasım 2023 ( 20 izlenme )
Reklamlar

Kur korumalı mevduattan kaçan kaçana! 3 ayda 569 milyar liralık düşüş

Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin etkisiyle, kur korumalı mevduatta düşüş trendi devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan verilere göre, kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında 12 haftadır üst üste bir düşüş yaşanmaktadır. Geçtiğimiz hafta itibarıyla KKM büyüklüğü, 82,9 milyar liralık bir düşüşle 2,8 trilyon liraya gerilemiştir.

Bu düşüşle birlikte KKM hesaplarından son üç ayda toplamda 569 milyar lira çıkış yaşanmıştır. 10 Kasım haftasında haftalık bazda bu düşüşün en hızlı gerçekleştiği hafta olarak kaydedilmiştir.

Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler, 2 Kasım'da yapılan düzenleme kapsamında KKM'de zorunlu karşılık oranlarının yükseltilmesi ve döviz depoları için TL türüne ilave zorunlu karşılık oranlarının getirilmesi olarak öne çıkmaktadır. Bu çerçevede, KKM'nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadeli zorunlu karşılık oranı yüzde 30'a çıkarılmış, 1 yıl kadar vadeli ile 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranları da yükseltilmiştir. Bu önlemler, KKM hesaplarından çıkışı önlemeye yönelik olarak değerlendirilmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Paprika Şampiyonu Temmuz'da İstanbul'da 12 ilimize kar geliyor! 3 gün lapa lapa kar yağacak. Bembeyaz bir güne uyanacaksınız... O iller ilk yorumda Daha 22 yaşındaydı,Eğitim fakültesinden yeni mezun olmuş veaynı yıl Diyarbakır’ın,Bismil ilçesi, Çavuşlu Köyü İlkokuluna ataması yapılmıştı.Ailesi onu göndermek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, bu tarihlerde çift yönlü trafiğe kapatılacak