Auto-Created-3
18 Mart 2023 ( 86 izlenme )
Reklamlar

Kabine yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak! İşte masada iki önemli konu

Kabine yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak! İşte masada iki önemli konu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak. Pek çok önemli konunun tartışılacağı zirvede, dar gelirli ve ucuz sosyal konut projesinden, borçlarının hafifletilmesine yönelik çalışma konuları öne çıkacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinede alınacak kararları toplantının ardından ulusa sesleniş konuşmasıyla açıklayacak.

Kabine toplantısı yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıda gündeme ilişkin konular görüşülecek. Dar gelirli ailelere yönelik çalışma ve ucuz ev kampanyasının detayları merak edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin ardından alınan kararları kamuoyuyla paylaşacak.

ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE SU GİBİ BORÇLAR SİLİNECEK
Dar gelirlilere ekonomik destek sağlama hamleleri uzun süredir hükümetin gündeminde. Yeni yasama yılının açılmasıyla birlikte, icra ve haczedilen bazı borçların silinmesine ilişkin yasal düzenleme yapılacak. Yapılacak çalışma kapsamında elektrik, doğalgaz ve su gibi sözleşmeden doğan borçların silinmesi planlanıyor.

DAR GELİRLİLERE ATILACAK ADIMLAR
Önümüzdeki günlerde çıkacak yasa teklifi ile 2 bin TL'ye kadar olan borçlar gündemde. Sadece bu maddeler değil, portföy yönetim şirketlerine olan 2 bin 500 TL'nin altındaki borçların kapatılması da kabine toplantısının gündeminde olacak. Ekonomi alanında düşük gelire yönelik adımlar da atılacaktır. Yürürlük tarihi ile ilgili bir takvim de masada. 15 Ağustos ve öncesine ait borçların silinmesi çalışma kapsamındadır. Planlanan yol haritasında bu tarih dikkat çekerken, düzenlemenin toplamda 6 milyon kişiyi kapsaması bekleniyor.

TOPLAM 30 MİLYAR BORÇ SİLİNECEK
Temizlenecek toplam borç miktarının 30 milyar TL'ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Yasama yılının açılmasıyla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine gelmesi ve oylanması bekleniyor. Kabine toplantısında görüşülecek diğer konular ise şöyle;

TARİHİ SOSYAL KONUT PROJESİ 13 EYLÜL'DE AÇIKLANACAK
Erdoğan'ın 13 Eylül'de açıklayacağı ucuz sosyal konut projesine ilişkin son durumun değerlendirileceği kabine toplantısında, açıklama öncesi planlar görüşülecek. Yapılacak yeni ucuz konutlar, dönüştürülecek konutlar, başvuru koşulları ve kotalar için kriterler Erdoğan'a sunulacak. TOKİ koordinasyonunda yürütülecek ucuz ev kampanyasının detayları 13 Eylül'de kamuoyu ile paylaşılacak.

TERÖRLE MÜCADELE
Erdoğan liderliğindeki kabine toplantısının rutin gündemlerinden biri terörle mücadele olacak.

EKONOMİDEKİ DİĞER BAŞLIKLAR
Tüm bu gelişmelerin dışında ekonominin farklı alanlarında atılan veya atılacak adımlar da kabine gündeminde değerlendirilecek. Bakanlar Kurulu toplantısında Tarım Kredi Kooperatif Piyasaları aracılığıyla sağlanan ucuz gıdaya erişimde son durum, Merkez Bankası'nın aldığı ve alacağı kararların değerlendirilmesi ve fahiş fiyat artışlarıyla mücadele tedbirlerinin değerlendirilmesi de görüşülecek.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Memur emeklilerinin beklediği tablo! İşte ek gösterge düzenlemesinin meslek meslek maaş ve ikramiyelere etkisi Isparta'daki kesintiden etkilenen abonelere 108 lira ödenecek Elon Musk'ın şirketi Tesla Türkiye için iş ilanında bulundu. Her 10 şirketten 9'u uzaktan çalışma konusunu gündeme getiriyor