Anasayfa
14 Mart 2023 ( 55 izlenme )
Reklamlar

Euro Bölgesi enflasyonu 6. ayda da rekor kırmaya devam ediyor

Avrupa İstatistik Ofisi’nin bilgilerine göre Euro Bölgesi’nde Nisan ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0.6 arttı. Bloomberg anketine katılım sağlayan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 0.5’ti. Yıllık bazda da yüzde 7.4’ten yüzde 7.5’e yükseldi. Enflasyon bu sayede 6 ay üst üste rekor civara yükseldi.

Çekirdek TÜFE Nisan’da senelik bazda yüzde 3.5’e yükseldi. Ukrayna’da devam eden savaşın Avrupa’nın enerji arzına olumsuz etkisi ve enerji fiyatlarındaki artış enflasyonu tetikledi. Bu hafta Rus enerji firması Gazprom ruble ile ödeme yapmadıkları amacıyla 2 AB ülkesine gaz akışını durdurma kararı almıştı.

Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyondaki yükseliş karşısında nasıl bir aksiyon alacağı merak ediliyor. AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos dün bölge enflasyonunun zirveye yakın olduğunu belirtmişti. Banka fiyat baskılarının senenin ikinci yarısında azalmasını bekliyor.

Yine bugün belirtilen bilgilere göre bölge ekonomisi ilk çeyrekte senelik tahminlere paralel olarak yüzde 5 büyüdü. Ekonomi önceki çeyreğe göre yüzde 0.2 büyüdü. Beklenti de yüzde 0.2’ydi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kadın ve taksici arasında gelişmiş çok ilginç bir hadiseye tanıklık edelim Aygün Aydın'dan Şeyma Subaşı'na şok çıkış Ebrar Karakurt'un eski sevgilisi İmge'den yatak pozları! Sevgilisiyle mahremini paylaştı görenler şoke oldu İşte o değişim