Anasayfa
13 Mart 2023 ( 84 izlenme )
Reklamlar

Enflasyon farkına göre; Ocak 2023'te en düşük emekli maaşı ve memur maaşı ne kadar olacak?

Enflasyon farkına göre; Ocak 2023'te en düşük emekli maaşı ve memur maaşı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücretle ilgili açıklamalarının ardından “Ocak ayında memur ve emekli maaşları ne olacak?” sorusu akla geldi. Enflasyon yükselirken Erdoğan tüm kesimleri rahatlatacak zamlar açıkladı. Ocak 2022'de yılın ilk altı ayı dikkate alındığında memur ve emekli memurlarda yüzde 41,69, SSK ve Bağ Kur emeklilerinde yüzde 42,35 artış yapıldı.

Pek çok işçi asgari ücretin yükseltilmesinden bahsederken, milyonlarca emekli ve memur Ocak zammının kendilerine ne kadar fayda sağlayacağını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili olarak, "Kullanılan oranlardan başlayarak asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar tüm dairelerin gelirlerini ciddi şekilde artırarak enflasyonun refah kaybını kademeli olarak ortadan kaldırmaya kararlıyız" dedi.

MEMUR MAAŞ ARTIŞLARI ALTI AYLIK ENFLASYON FARKINDAN SONRA UYGULANIYOR
Erdoğan, "Küresel ekonomik krizin ülkemiz üzerindeki etkisiyle mücadele eden toplumun tüm kesimlerini rahatlatmak için adımlar attık ve atmaya da devam edeceğiz" diyen Erdoğan; Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar tüm sektörlerin gelirlerini yılbaşından itibaren artırarak enflasyon kayıplarını kademeli olarak ortadan kaldırmaya kararlıyız” dedi.

Merkez bankasının piyasa katılımcıları anketi, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 67,73'e güncelledi. Bu sayının emekli ve memur maaşlarını ne kadar etkileyeceği araştırılıyor. Memur zammı, 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşmede öngörülen artış oranı üzerinden yapılır.

EMEKLİLER VE MEMURLAR İÇİN ASGARİ TEKLİF NE KADARDIR?
Memur ve emekliler, 2022 yılının ilk altı ayında enflasyon farkına göre zamlandı. Sonuç olarak; Memurlar için yüzde 41,69 ve emekliler için yüzde 42,35. İlk altı ayda enflasyon farkı yüzde 15 olursa, en düşük emekli maaşının 6.000 TL'den 6.900 TL'ye, memur maaşının ise 9.105 TL'den 10.470 TL'ye çıkması bekleniyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son günlerde yaşanan sehit haberleri aileleri olduğu kadar ülkenin her köşesine hüzün götürdü. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı sona erdi Nureddin Nebati, bugün açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin açıklama yaptı Bir anda soyunmaya başladılar!