Anasayfa
23 Kasım 2023 ( 35 izlenme )
Reklamlar

Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler sonrası kur korumalı mevduatta düşüş sürüyor

Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin etkisiyle Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında 13 haftadır üst üste gerileme devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, KKM'nin büyüklüğü 70,9 milyar lira düşüşle 2,7 trilyon liraya geriledi. Bu düşüşle birlikte son üç ayda KKM'den toplamda 640 milyar lira çıkış yaşandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 17 Kasım haftasına ait bankacılık verilerini açıkladı. KKM hesaplarında 70 milyar 886 milyon liralık düşüş yaşandı ve toplam büyüklük 2 trilyon 767 milyar 902 milyon liraya geriledi.

KKM'nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadeli zorunlu karşılık oranı ekonomi yönetimi tarafından yapılan düzenlemeyle artırılarak yüzde 30'a yükseltildi. Ayrıca, 1 yıla kadar vadeli ile 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarıldı.

Bu tedbirlerle birlikte KKM hesaplarındaki düşüşün devam ettiği görülüyor. Ekonomi yönetimi, bu tedbirlerle döviz cinsinden tasarrufları kontrol altına almayı ve yerel para birimini desteklemeyi amaçlıyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KEMİK ERIMESİNE KARŞI, DOĞAL BİR ÇÖZüM! Detaylar Kraliçe Elizabeth’in ölüm tarihini 7.ay önceden bilmişti. Bakın Sırada Kim Var Memurların ve memur emeklilerinin maaş zammına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı 5 DİL BİLEN 63 YASINDAKI TEYZEDEN MESAJ