Anasayfa
17 Kasım 2023 ( 27 izlenme )
Reklamlar

Ehliyet almanın maliyeti yılbaşından sonra 20 bin lirayı aşacak

Yeni yılla birlikte ehliyet almanın maliyetinin artması bekleniyor. Şu an ehliyet almak isteyenler kurs ücreti ve harçlarla birlikte ortalama 10 bin lira civarında bir ücret ödemektedir. Ancak 2024 itibarıyla bu rakamın 20 bin lirayı aşması beklenmektedir.

Akaryakıt ücretleri, eğitmen giderleri ve araç bakım maliyetlerinin artması, sürücü kurslarını zorlamaktadır. Bu durum, ehliyet almanın maliyetinin önemli ölçüde artmasına neden olmaktadır. Ehliyet almak isteyen sürücü adayları şu an için ortalama 7 bin 500 lira civarında bir ücret ödemekte ve bu miktar, ehliyet harcı ile birlikte toplamda 10 bin lirayı bulmaktadır. Ancak 2024 yılında bu ücretin 20 bin lirayı aşması beklenmektedir.

Sürücü kursları sahipleri, akaryakıt ücretleri ve eğitmen giderlerinin artması nedeniyle ehliyet almanın daha da zorlaşacağını ifade etmektedir. Ehliyet almak isteyenlerin ödeyecekleri ücretler, valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sürücü kursları tarafından belirlenmektedir ve illere göre farklılık gösterebilmektedir.

Yeni yılda A sınıfı sürücü belgesi harcı 1308 liraya yükselecekken, B sınıfı sürücü belgesi harçları 3 bin 945 lira olarak uygulanacak. Bu da ehliyet almak isteyenlerin maliyetini artıracak unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanından DEPREM UYARISI! 7 büyüklüğünde deprem alarmı verildi! (DE'TAY ILK Y'ORUMDA) BİLİM İNSANLARI GÖZ RENGİNİZ VE KİŞİLİĞİNİZ ARASINDA BİR BAĞLANTI KEŞFETTİ! PEKİ YA SİZİN GÖZ RENGİNİZ NE? KAYSERİLİYE DİŞLERİNİ SATAN YAHUDİ ... Temel vakit namazını kılmak amacıyla camiye gider, ama kapı kitlidir. DETAYLAR YORUMDA