Anasayfa
28 Eylül 2023 ( 25 izlenme )
Reklamlar

ABD'li banka Goldman Sachs'ın yıl sonu dolar tahmini 28 TL oldu

Goldman Sachs, yıl sonu dolar/TL tahminlerini açıkladı ve bu tahminler doğrultusunda doların Türk lirası karşısında değer kazanacağını öngördü. Banka, Türkiye'nin politika faizlerini hızlı bir şekilde yükseltmesi ve parasal sıkılaştırma politikalarını güçlendirmesi nedeniyle Türk lirasının değer kazanacağına inanıyor.

Goldman Sachs'ın tahminlerine göre:

Şu an 27,40 seviyelerinde işlem gören dolar, üç ay sonra 28 TL seviyelerinde olacak.
Altı ay sonra ise dolar/TL kuru 29 TL seviyelerinde olacak.
Banka, bu tahminlerini Türkiye'nin politika faizlerini yüzde 30 gibi yüksek bir seviyeye çıkararak ve parasal sıkılaştırma politikalarını daha da güçlendirecek şekilde gerekçelendiriyor. Bu politika değişiklikleriyle Türkiye'nin pozitif reel faiz oranları sağlamaya başlayacağını öngörüyor.

Goldman Sachs ayrıca, vadeli işlem kontratlarının da dolar/TL'nin üç ay sonra 30 ve altı ay sonra 33 seviyelerinde işlem göreceğini fiyatladığını belirtiyor.

Bu tahminler, bankanın ekonomik analizlerine dayalı öngörüleridir ve gelecekteki döviz kuru hareketleri hakkında kesin bilgi vermez. Döviz kurları birçok faktörden etkilendiği için tahminler her zaman değişebilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Milyonların beklediği müjdeli haber geldi. İşte yeni verilen zam ve maaşlar.. Tek tek açıklandı Ka'nserden yasama veda eden kadının mezarına çocukları sürekli ziyaret ederek dua ediyordu. O ayrıntıyı farkettiler Deprem uzmanı profesörden korkutan Marmara uyarısı. Aklı başında olan evini bırakıp gitsin!